Руският дисидент няма право да напуска България до датата на новото заседание
Софийски градски съд отложи заседанието за разглеждане на делото за екстрадицията на руския политически активист с френско гражданство Николай Кобляков за 21 октомври 2014 г. Делото бе отложено единствено за да се изиска служебно от руския съд допълнителна информация относно материално-правните разпоредби, свързани с евентуална амнистия и давност на наказателното преследване.
Николай Кобляков ще трябва да остане в България още близо 2 месеца, след като съдът не му разреши да напуска страната до датата на новото заседание.
Специално за делото в София като свидетел се яви и журналистът на “Новая Газета” Ирек Муртазин, който следи случая на Кобялков от Русия, а между 2009 и 2011 г. е излежал 2-годишна присъда, заради своите критики на режима на Путин.
Николай Кобляков е социален предприемач и активист за защита на човешките права с френско и руско гражданство. Той е активен член на френското гражданско сдружение Асоциация “Russie-Libertés” (“Свободна Русия”), която е една от най-големите и забележителни движения на гражданското руско общество в чужбина. Кобляков е основател на компанията Senior Group, която развива проекти за изграждане на домове за възрастни хора.
Политическият активист бе задържан на летище София от българската полиция в края на юли с издаден от Интерпол червен бюлетин и няколко дни по-късно бе освободен от българския арест с наложена от прокурора забрана да напуска страната. В последствие на 1 септември мярката му за неотклонение беше променена на “домашен арест”, а седмица след това Софийски апелативен съд отмени определението на СГС с мотивите, че не е налице опасност Кобляков да се укрие, а и като гражданин на Европейския съюз той има право на безпрепятсвено пребиваване и придвижване на територията на страната.
В началото на септември бе внесено и искане до Президента на Република България Росен Плевнелиев за предоставяне на политическо убежище на Кобляков, поради заплаха от преследване и злепоставянето му от властите на родната му държава.
В защита на френско-руския дисидент до момента застанаха едни от най-големите правозащитни френски неправителствени организации – Amnesty International Франция, ACAT и Russie-Libertés. Открити писма до предидента Плевнелиев в подкрепа на искането за политическо убежище за Кобляков изпратиха и Български хелзинкски комитет и Протестна мрежа, както и политическите партии ДСБ, Зелените и ДЕОС.
Повече за Николай Кобляков може да научите от самия него в Storify и неговия блог.
Можете да следите Николай Кобляков и на неговата фейсбук страница.